W 2007 roku zdobyli mistrzostwo Polski juniorów. Teraz powstała o nich książka

Data:

Właśnie ukazała się książka opowiadająca historię drużyny Stali Mielec, która w 2007 roku zdobyło mistrzostwo Polski juniorów młodszych. Książka nosi tytuł: „Mistrzowie Polski. O drużynie, która dała nadzieję na lepsze jutro”.

– Piętnaście lat temu juniorzy młodsi Stali Mielec zadziwili piłkarską Polskę. Wychowankowie czwartoligowej wówczas drużyny rzucili wyzwanie ekstraklasowym klubom, wielkim akademiom i najsilniejszej wtedy Szkole Mistrzostwa Sportowego. Wygrali, choć przed finałowym turniejem nikt na nich nie stawiał. Jak ci młodzi zawodnicy doszli do tak spektakularnego zwycięstwa, mimo wielu przeciwnościom losu? I czy to, co wtedy osiągnęli, w dalszym ciągu owocuje? – czytamy w opisie książki.

Publikacja wprowadza w klimat mieleckiego sportu z początku XXI wieku. Każdy czytelnik, znajdzie tu też odpowiedzi na pytania:  kim są dziś zawodnicy z roczników 90’ i 91’ jak potoczyła się ich kariera i dlaczego tylko nieliczni otrzymali szansę na coś więcej. Oczywiście, nie brakuje tu ciekawych anegdot – również na temat trenerów, którzy zapisali się w historii Stali Mielec.

Ta książka to opowieść o determinacji i wytrwałości w drodze do sukcesu, a także o bolesnym zderzeniu z rzeczywistością i rozczarowaniu. Autorem reportażu jest Kuba Zegarliński, dziennikarz sportowy i były rzecznik prasowy ekstraklasowej Stali Mielec. Publikacja powstała w 2022 roku, czyli w piętnastą rocznicę mistrzostwa Polski juniorów młodszych.

Książka ma formę reportażu i zarówno opowiada historię z 2007 roku jak i o tym, jaki los czekał na zawodników w kolejnych latach. Losy piłkarzy z tamtego zespołu potoczyły się bowiem naprawdę różnie. Z jednej strony grał tam przecież Maciej Domański, dzisiejsza gwiazda ekstraklasowej PGE FKS Stali Mielec, ale z drugiej strony większość zawodników z mistrzowskiej drużyny albo gra w niższych ligach, albo już jakiś czas temu zakończyła swoją przygodę z piłką nożną.

Patronat honorowy nad publikacją objął Poseł na Sejm RP Fryderyk Kapinos. Projekt został sfinansowany ze środków Fundacji ARP.

– Wielkie wsparcie i pomoc w realizacji projektu okazali mi Poseł na Sejm RP Pan Fryderyk Kapinos i Dyrektor Oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu w Mielcu Pan Waldemar Barnaś, za chciałbym im serdecznie podziękować – przekazuje autor książki.

Zachęcamy do lektury.

WYBRANE DLA CIEBIE