Piłkarze odmówili gry z „tęczowymi” numerami. Wśród buntowników miał być niedawny gracz Stali Mielec

Data:

We Francji to już niemal tradycja. Z okazji przypadającego 17 maja Światowego Dnia Przeciwko Homofobii piłkarze najwyższych lig piłkarskich nad Sekwaną wychodzą w specjalnie przygotowanych koszulkach. Numery na nich są w kolorach tęczy. To ma być wsparcie dla środowisk LGBT, ale kilku zawodników odmówiło wsparcia akcji. Według mediów, jednym z „buntowników” jest były zawodnik Stali Mielec.

Chodzie o Tuluzę. Jak poinformowali dziennikarze lokalnego dziennika „La Depeche du Midi”, dokładnie pięciu zawodników odmówiło gry z tęczowym numerem na plecach. Mieli to być: Moussa Diarra, Fares Chaibi, Logan Costa, Zakaria Aboukhlal oraz znany z boisk PKO BP Ekstraklasy Said Hamulic, który od lipca 2022 do stycznia 2023 roku grał w barwach Stali Mielec.

Hamulić w Mielcu prezentował się świetnie. W rundzie jesiennej zdobył 9 bramek w lidze, był współliderem klasyfikacji strzelców i zapracował na warty ponad 2 miliony euro  transfer do Francji. Tam idzie mu jednak średnio. W Ligue 1 przebywał na murawie do tej pory tylko 83 minuty.

Teraz miał być jednym z buntowników, którzy odmówili gry z tęczowym elementem na koszulkach. Specjalne oświadczenie wydał już francuski klub.

Media: Said Hamulić odmówił gry z „tęczowym numerem”

– Zawodnicy pierwszego składu wyrazili sprzeciw wobec kojarzenia ich wizerunku z kolorami tęczy reprezentującymi ruch LGBT. Szanując indywidualne wybory swoich zawodników i po długich rozmowach, Toulouse FC zdecydował się nie umieszczać piłkarzy w kadrze na spotkanie zaplanowane na najbliższą niedzielę o godzinie 15:00 na stadionie w Tuluzie – czytamy w oświadczeniu.

– Toulouse pragnie przypomnieć, że jego piłkarze reprezentują osiemnaście różnych narodowości i pięć kontynentów. Otwartość na świat jest integralną częścią klubowego DNA. Nasi zawodnicy są wybierani ze względu na swoje piłkarskie cechy, niezależnie od ich przekonań. Na koniec pragniemy przypomnieć o swoim wieloletnim zaangażowaniu w walkę z homofobią i wszelkimi formami dyskryminacji. Klub od ponad dwóch dekad podejmuje i wspiera wiele projektów propagujących takie wartości jak szacunek i tolerancja – przekazują władze francuskiego klubu.

Spotkanie Toulouse FC z Nantes w ostatnią niedzielę zakończyło się bezbramkowym remisem. Said Hamulić nie znalazł się w kadrze na to spotkanie.

WYBRANE DLA CIEBIE