Dyrektorzy Akademii piłkarskich przeszli prestiżowy kurs. W znamienitym gronie Jakub Popielarz

Data:

Nowy rok w Szkole Trenerów PZPN rozpoczął się od egzaminu końcowego pierwszej edycji kursu Dyrektora Akademii Piłkarskiej. Pomyślnie przeszedł go komplet 26 uczestników, którzy teraz nabytą wiedzę i zagraniczne inspiracje będą przekładali na swoje miejsca pracy. A już wkrótce wystartuje nabór do drugiej edycji kursu.

Ubiegłotygodniowy zjazd był dziewiątym i zarazem ostatnim podczas pierwszej edycji kursu Dyrektora Akademii Piłkarskiej. Tym razem oba dni w Białej Podlaskiej wypełniły prezentacje przygotowane przez kursantów w ramach egzaminu końcowego. Jeszcze w listopadzie każdy z uczestników wylosował dla siebie temat związany z zarządzaniem akademią i przez następne tygodnie opracowywał go, by na początku stycznia przedstawić swoje przemyślenia i wnioski przed czteroosobową komisją. W jej skład weszli wiceprezes PZPN ds. piłkarstwa profesjonalnego Wojciech Cygan, wiceprezes PZPN ds. szkoleniowych Maciej Mateńko, dyrektor sportowy PZPN Marcin Dorna oraz zastępca dyrektora Szkoły Trenerów PZPN Piotr Grzelak. Każdy z nich uważnie przysłuchiwał się około 20-minutowym prezentacjom i po ich zakończeniu zadawał pytania, mające uszczegółowić wybrane kwestie. Kursanci lekko więc nie mieli, ale ostatecznie każdy z nich został oceniony pozytywnie.

– Przez dwa dni wygłoszono łącznie 26 prezentacji. To bardzo dużo, ale z racji tego, że każdy temat był inny, nie było mowy o znużeniu. Różnorodność omawianych zagadnień była ogromna: od finansów przez kwestie wizerunkowe po aspekty czysto sportowe. Co istotne, uczestnicy nie mieli prawa wyboru tematu, a losowali go z wcześniej przygotowanej puli. W niektórych przypadkach trzeba więc było opracować mniej lubiane zagadnienie, które jednak jest częścią funkcjonowania akademii i pracy dyrektora – opowiada Wojciech Tomaszewski, koordynator kursu.

Przykładowe tematy prezentacji przygotowanych na zaliczenie kursu:
– „Planowanie budżetu przez dyrektora akademii piłkarskiej”,
– „Dział skautingu i rekrutacji w akademii piłkarskiej”,
– „Projekty wychowawczo-społeczne w edukacji zawodników”,
– „Budowanie kadr zespołów młodzieżowych w akademii piłkarskiej”,
– „Budowanie wizerunku akademii piłkarskiej”,
– „Ewaluacja pracy trenerów w akademii piłkarskiej”,
– „Rola drugiego zespołu w strukturach akademii piłkarskiej”,
– „Relacje z rodzicami w kontekście szkolenia zawodnika akademii piłkarskiej”.

W prezentacjach posiłkowano się m.in. wiedzą nabytą podczas ośmiomiesięcznego kursu. W jego trakcie uczestnicy mieli okazję poznać warsztat pracy osób pełniących zarządcze funkcje w kilku europejskiej klasy akademiach: PSV Eindhoven, Feyenoordu Rotterdam, Bayeru 04 Leverkusen, Southampton FC, MSK Zilina, FC Brugge, LASK Linz czy Sportingu Braga.

Jakub Popielarz: Wiedza ta z pewnością przyda mi się w praktyce, do dalszej skuteczniej pracy na rzecz rozwoju Akademii Cracovii

– Goście z zagranicy dzielili się swoimi doświadczeniami, a także pokazywali, jak rozwijają zawodników i trenerów, jak wygląda u nich proces skautingu, w jaki sposób planują ścieżkę indywidualnego rozwoju danego zawodnika oraz jak wprowadzają go do seniorów. Nasz kurs zawierał 6 modułów, więc każdy prelegent został poproszony o przygotowanie wykładu na konkretny temat, który jednak był tylko punktem wyjścia do dalszej dyskusji. Nie chcieliśmy nikogo w żaden sposób ograniczać, ponieważ chodziło nam głównie o inspiracje – zaznacza koordynator kursu.

– Cieszę się, że mogłem wziąć udział w kursie i tym samym podnieść swoje kompetencje. Jako kursanci mieliśmy możliwość zdobycia wiedzy od specjalistów pracujących w wielu jakościowych akademiach w Europie, a także od innych fachowców z zakresu zarządzania, prawa sportowego czy komunikacji. Wiedza ta z pewnością przyda mi się w praktyce, do dalszej skuteczniej pracy na rzecz rozwoju Akademii Cracovii – mówi Jakub Popielarz, dyrektor akademii „Pasów”.

– Trzeba podkreślić bardzo dobrą organizację kursu i zaangażowanie Wojciecha Tomaszewskiego, który pełniąc funkcję jego koordynatora dopiął każdy szczegół na ostatni guzik, dzięki czemu mieliśmy komfortowe warunki do pracy. Wierzę, że z naszych nowych doświadczeń skorzystają poszczególne akademie, a w efekcie i cała polska piłka – dodaje Popielarz.

Obecnie tworzony jest harmonogram drugiej edycji kursu. W najbliższych dniach powinien ruszyć nabór, który potrwa przez około 3 tygodnie. W drugiej połowie lutego ma odbyć się egzamin wstępny, a miesiąc później wybrana grupa ma ruszyć z nauką.

WYBRANE DLA CIEBIE