Lubański o niedoszłym transferze do Realu. Ujawnił, ile „Królewscy” chcieli za niego zapłacić

Data:

Kiedy dzisiejsze pokolenie kibiców reprezentacji Polski usłyszy pytanie o najlepszego napastnika w historii naszego kraju, to jednogłośnie odpowie, że to rzecz jasna Robert Lewandowski. Gdyby jednak to samo pytanie zadać starszej grupie odbiorców, możliwe, że większość wskazałaby na Włodzimierza Lubańskiego.

W latach 60. i 70. ubiegłego Włodzimierz Lubański był wielką gwiazdą Górnika Zabrze i reprezentacji Polski. W naszej rodzimej lidze siedmiokrotnie sięgał po tytuł mistrza kraju, a cztery razy był królem strzelców tych rozgrywek. To także fantastyczne występy Lubańskiego w kadrze przykuły uwagę władz Realu Madryt, który próbował ściągnąć go do siebie.

Za czasów komuny piłkarze nie mogli ot tak po prostu wyjeżdżać za granicę. Nie pozwalała na to ani Polska Zjednoczona Partia Robotnicza, ani tak zwana piłkarska centrala. To właśnie ustrój nad Wisłą zablokował zrobienie wielkiej kariery całej masie zdolnych, polskich piłkarzy. Ofiarą tego padł też Lubański, który na łamach „Przeglądu Sportowego” wspomina ofertę od Realu.

Nie chodzi o żadną niedającą się zweryfikować legendę. Prezes Realu przyleciał do Polski, oferował Górnikowi milion dolarów, wtedy kwotę niebotyczną. Z Górnika odesłali go do Warszawy, bo w tamtym systemie musiała zapaść odgórna decyzja w centrali. Nic nie wskórał, władza nie zgodziła się, żeby Lubański grał w zagranicznym klubie. Dzisiaj przy tak atrakcyjnej transferowej ofercie dogadano by się w kwadrans. Nawet nie będę panu mówił, jakie Real proponował mi pieniądze za indywidualny kontrakt, bo wszyscy, słysząc tę kwotę, zaczęliby się pewnie dziwić, dlaczego jednak nie uciekłem z Polski – powiedział Lubański.

Ostatecznie 77-letniemu dziś Lubańskiemu udało się wyjechać, ale dopiero w 1975 roku, długo po propozycji od „Królewskich”. Legendarny napastnik był już wówczas po słynnej kontuzji kolana, która mocno zastopowała jego i tak bardzo udaną karierę.

Redakcja Brameczki.pl poleca również:

WYBRANE DLA CIEBIE